Wzorzec

FCI Standard nr 76 / 20.01.1998/

 

STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Data publikacji obowiązującego standardu: 24.06.1987

Użytkowanie: terier

Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery

sekcja 2 teriery typu „bull”

Próby pracy nie są wymagane.

Wygląd ogólny : Staffordshire Bull Terrier jest psem gładkowłosym. Powinien wykazywać wielką siłę w stosunku do swego wzrostu, być muskularnym, ale jednocześnie aktywnym i zręcznym zwierzęciem.

Zachowanie/ Charakter: Staffordshire Bull Terrier od wielu pokoleń wykazuje nieposkromioną odwagę, wielką inteligencję i wytrzymałość. Cechy te idą w parze z uczuciowością i przywiązaniem do przyjaciół, zwłaszcza do dzieci. Jego spokój, jeżeli pies nie jest w akcji, oraz stateczny i wierny charakter czynią zeń doskonałego psa wszechstronnie użytkowego. Jest to śmiały, nieustraszony pies, na którym można w pełni polegać.

Głowa i czaszka : Krótka, głęboka z szeroką czaszką. Mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, krótka kufa, nos czarny.

Oczy : Ciemne są preferowane, ale mogą, w pewnej mierze, harmonizować z barwą maści psa. Są one okrągłe, średniej wielkości, osadzone w taki sposób, aby pies patrzył na wprost.

Uszy : Noszone w płatek róży lub półstojące, nieduże. Uszy całkowicie stojące lub całkiem wiszące są wadą.

Pysk : Wargi zwarte i czyste. Szczęki mocne, duże zęby z doskonałym, prawidłowym i pełnym zgryzem nożycowym

Szyja : Umięśniona, raczej krótka, o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się w kierunku ramion.

Kończyny przednie : Są proste, o mocnym kośćcu, dość szeroko rozstawione, o dobrze związanych łopatkach, nie wykazują pod żadnym względem znaków słabości w rejonie nadgarstka i śródręcza. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz.

Tułów : Powinien być zwarty o równej górnej linii. Szeroki front, głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione. Dobrze umięśniony.

Kończyny tylne : Powinny być dobrze umięśnione. Stawy skokowe niskie, kolana dobrze ukątowane. Kończyny tylne oglądane z tyłu powinny być równoległe.

Łapy : Silne, średniej wielkości, mocno stojące. U psów o jednolitej szacie paznokcie powinny być koloru czarnego.

Ogon : Średniej długości, nisko osadzony, zwężający się ku dołowi i noszony raczej nisko. Nie powinien być zbytnio podwinięty. Jego kształt można porównac do ramienia pompy z dawnych czasów.

Ruch : Swobodny, zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku, nogi poruszające się równolegle, patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu. Dostrzegalny napęd tylnych kończyn.

Sierść : Włos gładki, krótki, przylegający do skóry.

Maść : Czerwona, płowa, biała, czarna lub błękitna, a także łaciata w którymś z podanych wyżej kolorów. Może także być pręgowana. Maści czarna podpalana oraz wątrobiana nie powinny być poszukiwane.

Wielkość : Waga: psy – 12,5 do 17 kg (28-38 lbs), suki – 11 do 15,5kg (24-34 lbs).
Pożądana wysokość (w kłębie) to 35,5 do 40,5 cm (14-16″).
Wysokość powinna być odpowiednia do wagi psa.

Wady : Obniżają ocenę zalenie od stopnia ich wyrażenia: oczy jasne, oprawa oka różowa, ogon zbyt długi lub zbyt zakręcony; niezgodność z limitami wzrostu i wagi; uszy całkowicie obwisłe lub stojące; przodozgryz lub tyłozgryz. Psy, mające którąś z wymienionych niej wad, nie mogą być nagradzane: rożowy nos, znaczny przodozgryz: kiedy szczęka dolna jest tak wysunięta, że dolne siekacze nie stykają się z siekaczami górnymi; znaczny tyłozgryz: kiedy szczęka górna jest o tyle dłuższa, że siekacze górne nie stykają się z dolnymi.

Uwaga: Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie umiejscowione w mosznie.