O rasie

Historia rasy

Rasa Staffordshire Bull Terrier powstała w Anglii na początku XIX w. w wyniku skrzyżowania Old English Bulldoga z miejscowymi terierami, takimi jak: English White Terrier oraz Manchester Terrier. W rezultacie powstał pies, który łączył ogromną siłę fizyczną buldoga z nieustępliwością i wojowniczością teriera. To właśnie Staffordshire Bull Terrier zapoczątkował całą grupę psów typu Bull & Terrier oraz zainspirował hodowców do dalszych krzyżówek pomiędzy buldogami i terierami. Jest to więc „oryginalny” Bull-and-Terrier, a nie pies noszący nazwę – bullterier, który powstał nieco później.

Przodkowie „staffika” swoja karierę rozpoczynali na ringach, w walce z bykami, borsukami, wydrami oraz niedźwiedziami. Później bardzo popularne stało się zagryzanie szczurów na czas oraz psie walki. To właśnie staffikowi należy przypisać rekord pokonania ponad 1000 szczurów w kilka minut. Ten niewielki mocarz, o wielkiej sile i odwadze bardzo wytrwały, odporny i zawzięty w walce miał liczne grono zwolenników i cieszył się dużą popularnością.

W przeciwieństwie do bardzo popularnego poglądu, nazwa rasy nie pochodzi od hrabstwa Staffordshire, a od tawerny, gdzie powstał pierwszy wzorzec rasy. Wiele psów trafiło w XIX w. do USA, gdzie były krzyżowane z innymi rasami. Stając się większe i wyższe, doprowadziły do powstania ras American Staffordshire Terrier i American Pit Bull Terrier. Staffordshire Bull Terrier, czy też staffik, pozostał na wyspach brytyjskich bez zmian fizycznych.

W roku 1935 rasa Staffordshire Bull Terrier została oficjalnie uznana przez Cennel Club, a dzięki temu, że wielki miłośnik i propagator rasy – Joe Mallen– ukochał sobie tą rasę, pojawił się pierwszy w historii Champion Staffordshire Bull Terrier – Gentelman Jim! Fakty te zaowocowały tym, że po dziś dzień na ulicach Wielkiej Brytanii można spotkać wielu przedstawicieli tej rasy. Zyskuje także coraz większą popularność i grono wielbicieli w naszym kraju. W obecnych czasach charakter staffika wykorzystywany jest w innym kierunku. To pies, który kocha właściciela i potrafi doskonale z nim współpracować! Ze względu na swoją niespożytą energięzwinność itemperament doskonale sprawdza się w ekstremalnych psich sportach, a także podczas długich spacerów i w czasie zabaw. Staffik kocha dzieci – i z tego też powodu w Anglii nazwano go „psią niańką” – mimo swej wielkiej siły potrafi doskonale i bardzo delikatnie bawić się i opiekować dziećmi i mógłby to robić godzinami. Gdy uzna, że zabawa dobiegła końca po prostu będzie się chował, uciekał i możemy być pewni, że nie zareaguje agresją. Mimo to zabawa psa z dzieckiem zawsze powinna być nadzorowana przez dorosłych ze względu na siłę i energiczny charakter tej rasy.